Baş Sahypa / BAŞ SAHYPA / 2018 Yılı Türkmenistan’da «Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun Kalbi» Yılı Olarak İlan Edildi
2018 Yılı Türkmenistan’da «Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun Kalbi» Yılı Olarak İlan Edildi
2018 Yılı Türkmenistan’da «Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun Kalbi» Yılı Olarak İlan Edildi

2018 Yılı Türkmenistan’da «Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun Kalbi» Yılı Olarak İlan Edildi

Türkmenistan Ankara Büyükelçisi Sn. İşankuli AMANLIYEV ev sahipliğinde «Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun Kalbi»adlı toplantı 19 Ocak 2018 tarihinde 10.30-11.30 saatleri arasında Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçiliği toplantı salonunda gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıya davetli millet vekilleri, dernek başkanları, akademisyenler ve basın mensupları katıldı. Söz konusu toplantıya Atavatan Türkmenistan Dergisi de katıldı. Toplantı sonrasında Sn Büyükelçi sorulan sorulara cevap verdi. Lezzetki Türkmen pilavının ikramından sonra etkinlik sona erdi.

Türkmenistan Ankara Büyükelçisi Sn. AMANLIYEV’in konuşması:

Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nda çok önemli bir kavşak ve güzergâh vazifesi görmüştür. Ülkemizin bu tarihi rolünü ortaya çıkarmak amacıyla, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbangulı Berdimuhamedov tarafından 2018 yılı Türkmenistan’da «Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun kalbi» yılı olarak ilan edilmiştir.
Türkmen devletinin başarılı gelişiminin ayrılmaz ve önemli bir parçası olarak geniş ulaştırma altyapısının oluşturulması Türkmenistan Devlet Başkanı’nın izlediği dönüşüm politikasının öncelikli yönlerinden biridir.
Türkmenistan’ın ulaştırma alanındaki kalkınma stratejisinin kilit noktası Merkez Asya, Hazar denizi, Kara deniz ve Baltık denizi bölgelerini, Orta ve Yakın Doğu’yu, Güney ve Güney-Doğu Asya’yı bağlayacak yeni jeoekonomik mekanın mimari temellerini oluşturmaktır.
Devlet Başkanı Sayın GurbanguliBerdimuhamedov’un önderliğinde Türkmenistan’da uzun vadeli ulusal programlar uygulanıyor. Bu programlar ulaştırma sektörünün maddi-teknik altyapısının pekiştirilmesini, mevcut ulaşım ağlarının genişletilmesini ve yeni ulaştırma yollarının açılmasını hedefliyor. Bu ise Türkmenistan’ın ulaştırma sektörünün uluslar arası komünikasyon sistemine aktif şekilde entegre olmasına, intermodal yük taşımacılığının bölgesel koordinasyonunu sağlayacak büyük lojistik merkezlerin ortaya çıkmasına yardım ediyor.
Türkmenistan’ın ulaştırma alanında izlediği devlet politikası gerek ülke içerisinde, gerekse uluslar arası boyutlarda büyük saygınlık kazanmaktadır. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın girişimleri sonucunda, Birleşmiş Milletler Teşkilatı Genel Kurulu tarafından 3 defa, yani 19 Aralık 2014,22 Aralık 2015 we 20 Aralık 2017 tarihlerinde sürdürülebilir kalkınma için uluslararası işbirliğinin gelişmesinde ulaştırma-transit koridorlarının önemine dair Kararnameler kabul edilmiştir.Bu Kararnamelerin kabul edilmesi Türkmenistan’ın bu alandaki çalışmalarının dünya camiasınca tanındığının bir göstergesidir.
Bu anlamlı Kararnameler çerçevesinde, ayrıca 2018 yılının «Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun kalbi» yılı olarak ilan edilmesi münasebetiyle Türkmenistan’da ve diğer ülkelerde ulusal ve uluslararası etkinlikler düzenlenecektir.
Türkmenistan devleti, Türkmen lideri Sayın GurbanguliBerdimuhamedov’un izlediği “açık kapılar” politikası ve bu alanda uluslar arası işbirliğinin geliştirilmesine yönelik aktif pozisyonu sayesinde büyük altyapı projelerini ortaya atıyor ve yabancı ortaklarla birlikte onların hayata aktarılmasını sağlıyor, böylece ulaştırma alanında verimli uluslar arası işbirliğinin pekiştirilmesine ve genişletilmesine önemli katkıda bulunuyor.

Meňzeş Täzelikler

7 Tepe 7 Kıta Mini Dünya Kupası

“7 Tepe 7 Kıta Mini Dünya Kupası” Futbol bäsleşigi

Stambul Uniwersiteti halkara talyplar üçin “7 Tepe 7 Kıta Mini Dünya Kupası” Futbol bäsleşigi geçirer. Bu bäsleşik Stambuldaky Uniwersitetleriň …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir